Čím kŕmiť psa
Dá sa všeobecne povedať, že chovatelia psov sú rozdelení na dva tábory. Prví tvrdia, že najlepšie je kŕmiť psa tradičnou, doma pripravenou potravou, druhí zase nedajú dopustiť na priemyselne pripravované, kompletné granulované krmivá. Nemožno povedať, čo je lepšie. Každá z týchto možností má svoje výhody a svoje nevýhody.
Tradičná, doma pripravovaná strava je pestrá, a je pre psa zaiste chuťovo omnoho príťažlivejšia. Vyžaduje však pomerne dosť času na prípravu, a chovateľ by si mal dôkladne preštudovať, čo má strava pre psa obsahovať. Pri tomto spôsobe kŕmenia je veľmi obtiažne zistiť, či pes dostáva skutočne všetko, čo potrebuje. Dôležité je tiež doplňovať potravu minerálnymi a vitamínovými prípravkami, ktorých je dnes na trhu už dostatok, a je nevyhnutné ich podávať v udržovacích dávkach po celý život psa. Možno doporučiť multivitamínové prípravky, ktoré obsahujú optimálne množstvo vitamínov a minerálnych látok, potrebných pre organizmus psa. Výrobcovia týchto doplnkov už počítajú s tým, že pes prijíma časť vitamínov a minerálov v potrave, a nemôže teda dôjsť k predávkovaniu psa. Používajte len doplnky, ktoré sú určené pre psov, prípravky určené ľuďom nie je organizmus psa schopný poriadne vstrebať.
Kompletné, suché krmivá nevyžadujú prakticky žiadnu prípravu. Stačí ich len nasypať do misky a podať ich psovi. Pokiaľ ich chcete zvlhčiť, môžu sa preliať horúcou vodou alebo vývarom, poprípade môžete vmiešať jogurt. Pri tomto spôsobe kŕmenia musí mať pes stály prístup k čerstvej vode. Výsledky niektorých štúdií ukazujú, že pri kŕmení kvalitnou suchou potravou majú psy lepšie biochemické ukazovatele krvi a tiež lepšie výsledky výkonnostných testov. K týmto krmivám už nie je potrebné pridávať žiadne vitamínové prípravky. Výhodou je malá náročnosť na podmienky skladovania, nevýhodou však je, že granule nie sú pre psa natoľko chuťovo príťažlivé ako šťavnatá strava.
Ďalšou otázkou je, či tradičnú, doma pripravovanú stravu a kompletné suché krmivá možno kombinovať. Niektorí chovatelia túto kombináciu preferujú a tvrdia, že najlepším spôsobom výživy psa a zaistenia všetkých životne dôležitých živín je podávať psovi jeden deň tradičnú stravu a ďalší deň granule. Tento spôsob kŕmenia psa však nemožno v žiadnom prípade doporučiť. Pri prechode z jedného kŕmenia na druhé, a aj pri zmene značky kompletného suchého krmiva je nutné postupovať tak, že nové kŕmenie postupne primiešavame do pôvodnej kŕmnej dávky s tým, že novým kŕmením vždy časť pôvodného nahradzujeme. Toto postupné navykanie psa na nový druh stravy by malo trvať jeden až dva týždne. Zažívací trakt sa prispôsobuje dobrému natráveniu a vstrebaniu potravy pri kŕmení rovnakou stravou približne 7 - 14 dní. Až po tejto dobe je strava optimálne využívaná a vstrebávaná, avšak len za predpokladu, že sa kŕmi stále rovnakou stravou v rovnakých pomeroch. Pokiaľ nie sú v kŕmnej dávke dodržané zložky a pomery, alebo pokiaľ pes prijíma každý deň inú stravu, nemôže sa jeho zažívací trakt prispôsobiť. Býva tým narušené zásobenie organizmu vitamínmi a minerálnymi látkami, a pes má tiež potrebu prijímať ďaleko väčšie množstvo potravy.
Pokiaľ je do stálej kŕmnej dávky zaradený iný druh krmiva alebo väčšie množstvo maškŕt spôsobí táto zmena väčšinou hnačku psa. Črevo totiž reaguje na náhlu zmenu jednorázovým zvýšením množstva črevných štiav, tie sa nestačia vstrebať a dochádza ku hnačke. Každý pes je však iný, každému chutí niečo iné a čo vyvolá problém u jedného, nemusí na druhého pôsobiť nijak negatívne. Aj pri výžive psa je teda nutné brať ohľad na jeho individualitu, a prispôsobiť sa tomu, čo psovi najviacej vyhovuje.