Basset
Basset
Povaha plemena
Tento psí kamarát je vynikajúcim a veselým spoločníkom. Basety sú tiež veľmi pokojní až flegmatičtí psi a vo svojom konaní sú trpezliví a vytrvalí. Baset svojho pána miluje láskou, ktorá naozaj hraničí so závislosťou a prípadné zmeny vlastníka nesie veľmi ťažko.Rovnakú lásku, akú venuje svojmu pánovi, venuje aj jeho rodine a deťom a ústretový a trpezlivý vzťah má aj ku všetkým prípadným ďalším zvieratám.Baset má vynikajúci čuch a zvláštne, veľmi hlboký hlas. Títo psi nie sú nároční na pohyb, ale ich výcvik je pravou skúškou trpezlivosti.
Popis baseta
Krátkonohý, ale veľmi silný a mohutný pes s hlavou bloodhound. Srsť má baset krátku, hustú a nie príliš jemnou. Povolené farebné variety: prípustné sú všetky farby.
Kohútiková výška je jednotná pre psov i suky a činí 33 až 38 cm. Telo baseta je v pomere k dĺžke nôh extrémne dlhé a silné, s hlbokým hrudníkom a bedrami. Chvost má baset značne dlhý, je nasadený tak, že vytvára dojem pokračujúca chrbtice a je nosený hore - jeho tvar je šabľovitý. Nohy sú len minimálne dlhé, majú silné kosti a výraznou svalovinu. Krk baseta je takisto úctyhodne široký, s voľnou kožou vytvárajúce laloky. Hlava je rovnako ako telo nepomerne veľká, dlhá a štíhla, nie úzka. Baset má dlhé, visiace uši nasadené tesne pod líniou očí. Jeho oči sú úplne typické - majú kosoštvorcový tvar, ktorý psovi dodáva melancholický výraz. Oči sú tmavé, nesmú byť žlté. Baset sa priemerne dožíva 12 rokov.
Základná starostlivosť o psa
Plemeno basetov bolo určite vyšľachtené do obdivuhodného vzhľadu, ktorý určite nezanechá chladným žiadneho milovníka psov, bohužiaľ je ale tiež zdrojom zdravotných ťažkostí. Telo baseta je vzhľadom k svojej výške veľmi ťažké, preto je u týchto psov kladená mimoriadna pozornosť kvalite stravy. Z rovnakého dôvodu sa basety nesmú vo veku šteňaťa príliš fyzicky zaťažovať a ani v dospelosti pre nich nie sú dlhé a namáhavé prechádzky tým pravým. Do základnej starostlivosti nutne patrí i výcvik psa, ktorý však v prípade baseta predstavuje skôr boj s veternými mlynmi.
Basety veľmi často trpia kĺbovými ochoreniami, zápalom uší a zápalom očí - preto je dôležité venovať starostlivosti o ich dobrý zdravotný stav značnú a pravidelnú pozornosť. Vzhľadom na ich telesnej stavbe je tiež nutné nenechať baseta nikdy pribrať.
Hoci sú dnes chovajú ako domáci miláčikovia, sú to lovci - potrebujú teda dobre oplotený pozemok, ktorý jediný im zabráni vo vlastných výpravách za dobrodružstvom.
Ale predovšetkým, baset je sám sebou a jeho ochota plniť niečie príkazy, rovná sa chuti živiť sa senom. Takých plemien je určite povícero, avšak basety neváhajú zájsť vo svojom "odvrávania" tak ďaleko, že sa často dostávajú do nepochopiteľných a komických situácií.
Majiteľ baseta by teda mal byť veľmi tolerantný, veľmi trpezlivý a nemal by chýbať zmysel pre humor. Svoju tvrdohlavosť však baset mnohonásobne vynahradí svojou veľkou citlivosťou, s ktorou vycíti každú najmenšiu zmenu nálady svojho milovaného pána.
História plemena baset
Na popud lovcov zveri bolo približne v 13. storočia začalo šľachtenia psa zvláštnych nárokov.
Bolo treba šľachtiť lovca s krátkymi nohami pre ťažko prístupný terén, ktorý by navyše behal tak pomaly, aby mu stačili aj ľudia. Taký je aspoň približný pôvod dnešného baseta, ktorého súčasný štandard bol uznaný asi v polovici predminulého storočia.