Chodský pes
Chodský pes
Povaha plemena
Tento druh psa je značne temperamentný, čo ale nie je možné zamieňať so zbrklosťou.Chodský pes je aktívny, dobre cvičiteľný a pomerne ľahko ovládateľný pes. Jeho ďalšie veľmi oceňovanou vlastnosťou je skromnosť. Vyniká tiež otužilosťou, preto je možné chovať ho celoročne vo vonkajšom výbehu (ak má k dispozícii zateplenú búdu). Dôležité ale je, že pes nesmie byť ponechaný úplne sám sebe.Jeho vzťah k rodine sa úplne odvíja od spôsobu výchovy, socializácie a výcviku. Ak je mu dopriate žiť v rodinnom zázemí, je Chodský pes oddaným rodinným príslušníkom s dobrým vzťahom k starším deťom.
Popis Chodského psa
Chodský pes je typický stredne veľký ovčiarsky pes. Srsť Chodského psa je dlhá s hustou podsadou, iba v tvárovej partii, na hrane ušných lalokov a na prednej strane nôh je krátka.Povolené je sfarbenie nazývané black and tan - teda čierno - trieslovej farby.
Kohútiková výška psov je stanovená na najmenej 51 cm, u súk zodpovedá minimálnej výške 48 cm. Telo tohto psa má jednoznačne obdĺžnikový charakter, hrudník je skôr oválny a primerane hlboký. Chrbát je pevný a rovný, bedrá sú krátke a slabiny sú silne vtiahnuté.Chvost Chodského psa je dlhý, pri koreni značne široký a postupne sa zužuje do špičky. Je nosený zvisle, ale v prípade vzrušení sa dvíha až nad úroveň chrbta. Končatiny má Chodský pes rovné, silné stavby s dobre viditeľnou svalovou hmotou. Uši sú vysoko nasadené, vzpriamené a dodávajú typický vzhľad. Oči majú tvar mandlí a sú tmavo hnedé.
Základná starostlivosť
Chodský pes je známy svojou nenáročnosťou, ktorá sa prejavuje aj v starostlivosti o srsť. Na mieste je bežná, časovo nenáročná starostlivosť pozostávajúce z občasného prečesanie a kefovanie, ktoré je nutné zvlášť v období pĺznutia psa. Chodský pes patrí medzi otužilá plemená, jeho sklon k chorobám je malý, výnimku môžu tvoriť kĺbové ochorenia. Je preto dobré, keď môže žiť celoročne vonku, ale s možnosťou ochrany pred zvláštne a dlhotrvajúci nepriazňou počasia. Tento pes sa hodí na výcvik a pracovné zameranie.
Toto plemeno je veľmi často chované ako pracovná, pretože jeho povaha je k tomu účelu ideálne. Ak je ale Chodský pes chovaný ako spoločenské plemeno a rodinný pes, je nutné nájsť nejaký náhradný program, ktorý by psovi zaistil zmysluplnú činnosť. Úplne samozrejme sa ponúka športové kynologický výcvik, ale aj niektoré ďalšie športové disciplíny. Ak nemá Chodský pes takéto aktivity zaistené, hrozí, že si vyhľadá iné, menej príhodné a pre majiteľov možno aj deštruktívne. Za vhodnom starostlivosť a starostlivosť sa odvďačia ako veľmi príjemný rodinný spoločník a nadmieru ostražitý strážca.
História plemena Chodský pes
Vznik plemena Chodského psa je rozhodne zaujímavý. Stojí za ním zámer nadviazať na niekdajšiu tradíciu starých chodských ovčiarskych psov tak, ako ich poznáme z rôznych vyobrazení, najmä zo slávnych obrazov Mikuláša Alše az kníh od Aloisa Jiráska. Aby toho mohlo byť dosiahnuté, boli spočiatku vybranie rôzni psi, ktorých majitelia reagovali na výzvu a fotografie vytlačené v kynologickom časopise. Po nejakej dobe sa podarilo ustanoviť uznávaný štandard, čím vzniklo pôvodne české plemeno Chodského psa