Čierny ruský teriér
Čierny ruský teriér
Povaha plemena
Čierny ruský teriér zdedil po svojich predkoch údajne len to najlepšie - je vyrovnaný ako rotvajler, rozvážny i razantný ako bradáč a mrštný a pohyblivý ako erdelteriér.Je to výborný strážca, vie byť ostražitý av prípade potreby aj ostrý, svojmu pánovi je však veľmi oddaný. Čierny ruský teriér potrebuje pevnú ruku skúseného chovateľa, predovšetkým pes môže byť veľa dominantný. Pri dobrej výchove je schopný sa plne podriadiť životnému štýlu svojho pána. Je ale vhodnejšie chovať ho vonku, aj preto že veľmi dobre znáša zimu, pre ktorú bol napokon vyšľachtený.Čierny ruský teriér vie byť veľmi dobrý spoločník.
Popis čierneho ruského teriéra
Čierny ruský teriér je veľký a mohutný pes pôsobiaci sebavedomým dojmom. Má robustný kostru, ale je dobre pohyblivý. Štandardná výška u psa sa pohybuje medzi 68 až 74 cm, sučka meria medzi 66 až 72 cm. Jeho hrudník je široký a hlboký, má dobre osvalené bedrá a lopatky. Má dlhú hlavu, súmernú k celkovej telesnej konštitúcii. Jeho charakteristickým pohybom je klus a cval. Má vysoko posadený chvost, ktorý sa kupíruje na 3 - 5 článkov. Čierny ruský teriér má dlhú hlavu, súmernú s celkovou konštitúciou tela. Papuľa je masívny, súbežná s líniou čela.Spoločne s výrazným fúzom dodáva teriérovi charakteristický hranatý tvar. Uši sú vysoko posadené, trojuholníkové a priliehajú k lícam.
Čierny ruský teriér zaujme na prvý pohľad okrem svojej mohutnosti nádhernou srsťou, ktorá je pevná, hustá a pokrýva celé telo. Jej dĺžka je od 4 až 10 cm. Má mäkkú a dobre vyvinutú podsadu. Za svoj výraz vďačí čierny ruský teriér zkrášlujícímu porastu, ktorý mu na hlave vytvára bradu, obočie a fúzy. Farbu má čiernu, alebo čiernu s Prekvitajúca šedivú.
Klasifikácia FCI
Podľa Medzinárodnej kynologickej organizácie (FCI) je čierny ruský teriér zaradený do skupiny II. Pinče a bradáče - molosoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy, oficiálna skratka v SR je CET. Jeho pôvodné využitie bolo strážnej a strážny pes.
Základná starostlivosť o psa
Čierny ruský teriér je plemeno náročné na starostlivosť o srsť, musí sa udržiavať v čistote a pravidelne kefovať. Ani výchova čierneho teriéra nie je jednoduchá, nehodí sa pre začiatočníkov. Má sklon k dominancii.
História plemena čierny ruský teriér
Čierny ruský teriér patrí k pomerne novým plemenám - bol vyšľachtený v Rusku po druhej svetovej vojne s cieľom vytvoriť mimoriadne odolného psa, ktorý by bol schopný znášať extrémne náročné klimatické podmienky. Ako základ bol pre nové plemeno zvolený veľký bradáč, postupne došlo ku kríženiu s erdelteriérom, rotvajlerom a novofudlandským psom. Prvýkrát bol verejnosti predstavený v Rusku v polovici 50. rokov, od 80. rokov sa ruský čierny teriér začal objavovať aj na významných európskych kynologických akciách a jeho obľuba u chovateľov stúpla. V súčasnosti nie je síce v širokom povedomia verejnosti, ale rady jeho chovateľov stále narastajú.
Komentáre
Prehľad komentárov
Na noc pes neprestajne šteká, keď ho zavrieme do voliéry o veľkosti 3 x 3 m. Musíme ho vypustiť do záhrady a tú ničí trhaním, lámaním, špinením všetkého /steny, lavičky, stoličky, stoly, kvetiny, stromky a podobne./.Tiež vo veľmi veľkej miere ničí trávnik svojim močom .
Počas dňa je pes vo voliére spokojný a nešteká.
Dá sa naučiť psa :
1. aby bol tento pes aj na noc vo voliére a neštekal ?
2. aby svoje potreby robil približne na jedno miesto vo voliére, alebo v záhrade?
Iné : aby poslúchal, chodil v blízkosti , ktorý ho vedie, neotravoval cudzích ľuí a tak ďalej atď.
Ako cvičiť psa : Čierny ruský teriér
(Pavel Letko, 5. 7. 2015 16:25)