Havanský psík
Havanský psík
Povaha plemena
Havanský psík je veľmi veselý, prítulný, láskavý, prívetivý, hravý, inteligentný, učenlivý, poslušný, hravý, mierny, milý a citlivý pes. Je veľmi oddaný svojej rodine, zbožňuje deti, ale nemá rád detské škádlení, môže potom byť nejakú dobu uzavretý, je veľmi milým spoločníkom. K cudzím ľuďom môže byť podozrievavý. Dobre vychádza s mačkami a domácimi miláčikmi, je však žiarlivý a pozornosť si vynucuje štekaním.
Popis havanského psíka
Havanský psík meria v kohútiku 23 až 27 cm, s toleranciou od 21 do 29 cm. Váha sa pohybuje v rozmedzí od 3 do 6 kg, štandard FCI presnú váhu neuvádza. Havanský psík má ľahko zošikmené oči čo najtmavšieho odtieňa hnedej farby, ktoré sú posadené tesne nad nosovým chrbtom. Uši sú posadené dosť vysoko, spadajú voľne pozdĺž hlavy, konce uší sú mierne zaoblené. Labky majú zaguľatený tvar, pevne priľahlé prsty a klenuté vankúšiky. Chvost je vysoko nesený, smerom k chrbtu zaoblený, alebo rolované pretočený cez chrbát. Havanský psík nemá podsadu. Krycia srsť je veľmi dlhá, u dospelého psa meria 12 až 18 cm, je veľmi mäkká a jemná, môže mať zvlnenú alebo kučeravou formu.
Všetky úpravy srsti, zastrihávanie alebo trimovanie sú zakázané. Povolená je len úprava končekov srsti na labkách a mierne zastrihávanie srsti na čele, tak aby nezakrývala oči.
Existujú 2 druhy sfarbenia, čisto biele s rôznymi odtieňmi svetlo hnedej, tabakové a červenohnedé, povolené je tiež béžovej sfarbenie a čierne škvrny. Pohyb je veselý a rozjarene.
Klasifikácia FCI
Podľa štandardu FCI patrí Havanský psík do skupiny IX. - Spoločenská plemená a toy, sekcia 1 - Bišóniky a príbuzné plemená. Oficiálna skratka v Českej republike je HAV.Číslo štandardu je 250 / 11. 05. 1980 (Veľká Británia).
Základná starostlivosť o psa
Havanský psík potrebuje veľké množstvo starostlivosti. Srsť sa musí minimálne dvakrát týždenne kefovať a vyčesávať, najlepšie pomocou riedkeho hrebeňa. Pred lámaním sa srsť ochráni špeciálnym roztokom v spreji. Pravidelne sa vystrihávať prebytočná srsť medzi vankúšikmi na tlapkách. Srsť na labkách sa zastriháva do skoro presného oválu. Srsť okolo očí sa musí pravidelne čistiť a uhládzať na prirodzene rastenou cestičku uprostred nosového chrbta, mierne zastrihávať sa smie iba srsť na čele. Výhodou havanského psíka je, že nepĺzne, odumreté chlpy zo srsti nevypadávajú, pri vyčesávanie zostávajú na kefe. Havanský psík nie je náročný na pohyb, bude úplne spokojný s tromi až štyrmi primerane dlhými prechádzkami denne.
História plemena havanský psík
Havanský psík patrí do skupiny bišónov, známych už od 17. a 18. storočia. Predpokladá sa, že títo psi boli vtedajšími španielskymi osídlenci privezení na Kubu, kde došlo k ich šľachtení a teda premene a odlíšenie od ostatných bišónov. Podľa všetkého boli vo Španielka niekoľko storočí obľúbení psy, ktoré havanský psík pripomína svojím vzhľadom, veselou povahou a štruktúrou srsti.