Istrijský hrubosrstý durič
Istrijský hrubosrstý durič
Povaha a charakter
Istrijský hrubosrstý durič je prvotriedny poľovný durič, ktorý sa najčastejšie používa pre lov líšok a zajacov, alebo pre dohľadávanie poranenej zveri. Pri love je veľmi zaujatý až vášnivý a vyniká najmä osobitnými hlbokým hlasom, vďaka ktorému je lovcom dobre rozpoznateľný. Dobre znáša akékoľvek počasie. Jeho povaha je pokojná, vyrovnaná, je to poslušný, temperamentom stredne živý pes.
Popis istrijského hrubosrstého duriča
Je to stredne veľký pes takmer štvorcového formátu, ktorého telesná stavba mu umožňuje pohyb aj v ťažkom teréne. Výška v kohútiku je 46 až 58 cm u psa a okolo 50 cm u suky. Priemerná váha podľa štandardu je 20 kg, ale existuje tu rozmedzí 4 kg nahor i nadol.
Istrijský hrubosrstý durič má dlhú hlavu s mierne vyklenutou lebečnou dutinou a širokým čelom. Má silnú, hranatou ňucháčovú partiu s hustým fúzom, veľký, široký nos s čiernou špongiou, silné zuby s nožnicovým skusom a nie príliš silné, tesne priliehajúce pysky. Oči sú veľké, s tmavou dúhovkou a mohutným, hustým obočím. Uši sú dlhé, nie príliš silné, priliehajúce k tvári. Telo má chrbtovú líniu klesajúci smerom k zadnej časti s málo výrazným kohútikom, pevným, širokým chrbtom, krátkymi a svalnatými bedrami a širokým zadkom. Hrudník je široký a hlboký, rebrá dobre klenuté a brucho mierne vtiahnuté. Chvost je nasadený pomerne nízko, pri koreni je silný, smerom ku špičke sa zužuje a je mierne zahnutý nahor. Hrudné aj panvové končatiny sú silné s úzkymi, mačacími labkami a silnými pazúrmi.
Krycia srsť má istrijský hrubosrstý durič tvrdú, dlhú zhruba 5 až 10 cm, matnú, nikdy kučeravou alebo zvlnenú. Podsada je krátka a hustá. Celkovo je srsť strapatá, nepriliehavé, ale bez dredov. Základná farba je čistá biela s oranžovýma ušami a škvrnami, alebo striekaním po tele, najčastejšie u chvosta. Oranžovo striekané uši sú známkou čisté rasy. V priemere sa dožíva 12 rokov.
Klasifikácia FCI
Podľa FCI (Medzinárodná kynologická federácia) je istrijský hrubosrstý durič zaradený do skupiny VI. - Duriče, farbiare a príbuzné plemená, sekcia 1.2 - stredná duriče, s pracovnou skúškou. Oficiálna skratka pre SR je IHH. Využitím je to poľovný pes, špičkový durič, najmä na líšky a zajace.
Základná starostlivosť o psa
Istrijský hrubosrstý durič má rád pohyb a miluje dlhé a pravidelné vychádzky. Jeho srsť nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť, iba občas vykefovať, predovšetkým v čase pĺznutia.
História plemena istrijský hrubosrstý durič
Istrijský hrubosrstý durič vznikol krížením istrijského krátkosrstého duriča a vandejského Tritona v Chorvátsku zhruba v polovici 19. storočia. Cieľom šľachtenia bolo získať loveckého psa s výrazným hlasom. Na rozdiel od krátkosrstého duriča sa o ňom však vyskytuje minimum dobových materiálov. Zrejme bol menej obľúbený pre svoj akoby neupravený vzhľad. Prvýkrát bol vystavený vo Viedni v roku 1866. Počas 1. svetovej vojny však plemeno takmer zaniklo, a rovnako tak po rozpade Juhoslávie sa jeho stavy podstatne znížili. Dnes sa v Slovinsku jeho počty zase zvyšujú.Istrijský hrubosrstý durič bol od roku 1924 zapisovaný do chorvátskej plemennej knihy, v roku 1948 bolo plemeno uznané FCI av roku 1969 bol ustanovený prvý štandard.