Juhoruský ovčiak
Juhoruský ovčiak
Povaha plemena
Juhoruský ovčiak je veľmi inteligentný, ale tvrdohlavý, preto sa hodí výhradne pre skúsených chovateľov, je ostrý a ak nemá dostatok miesta a príležitostí na vybitie energie môže mať sklony k agresivite, k cudzím ľuďom je veľmi obozretný a nedôverčivý, svojho pána však bezhranične miluje. Vďaka svojej povahe je juhoruský ovčiak veľmi dobrým strážcom, chráni dom, záhradu aj iné územie, ktoré považuje za svoje. Telesne je vyvinutý pre celoročné život v prírode, je mimoriadne otužilý a odolný. Dobre stopuje, zvláda základný výcvik aj agility. Používa sa ako záchranársky a lavínový pes.
Popis juhoruského ovčiaka
Psi merajú v kohútiku minimálne 65 cm, suky 62 cm. Hlava je podlhovastá so širokým čelom a vyvinutým tylovým hrboľom a lícami. Stop je plynulý a výrazný. Ňufák má juhoruský ovčiak výrazne veľký a tmavo čierny. Uši sú malé, v tvare trojuholníka, splývajú pozdĺž hlavy. Nesmie byť stočené ani postavené. Oválne oči musia byť tmavé a pevne uzavreté. Čeľusť s bielymi silnými husto posadenými zuby s rezáky v rade, skus je nůžkovitý. Zuby musia byť zdravé a pravidelné. Krk juhoruského ovčiaka je svalnatý, vysoko nesený, stredne dlhý bez prebytočnej a previsnuté kože.Hrudník je stredne široký, dostatočne hlboký a mierne sploštený. Línia brucha je mierne vtiahnutá. Naznačený kohútik nesmie byť príliš vysoký. Panvové končatiny musí byť široko postavené, pevné a úplne rovné, stehná svalnaté, päty silná. Labky sú oválne, pevné, veľké a široké. Pohlavný výraz u psov aj súk musí byť veľmi dobre vyjadrený. Srsť je 10 - 15 cm dlhá, hrubá, hustá a ľahko zvlnená. Sfarbenie juhoruského ovčiaka je väčšinou biele s žltkastým odtieňom, plavé, či šedé s ľahkými škvrnami. Za chybnú sa považuje farba čierna, červená a silno škvrnitá.
Klasifikácia FCI
Podľa štandardu FCI patrí juhoruský ovčiak do skupiny I. - Ovčiari a pastierske psy, sekcia 1 - ovčiarske psy so skúškou z výkonu. Oficiálna skratka v SR je JRO. Číslo štandardu je 326 / 30.09.1983 (Rusko).
Základná starostlivosť o psa
Juhoruského ovčiaka treba často trimovať, čistiť uši a oči a zastrihávať končeky chlpov. Na jar a na jeseň sa musí vyčesávať podsada, inak srsť splstnatie.Nevýstavního psa nie je potrebné kúpať, vo veľkých teple je ale potrebné psa ochladzovať napr kúpaním v rieke.
História plemena juhoruský ovčiak
Juhoruský ovčiak pochádza z Krymu, kde boli oddávna chovajú ovce a psy, ktorí zabezpečovali podmienky, na ktoré bola stáda zvyknutá. Títo psi boli pravdepodobne príbuzní s katalánskym ovčiakom Go d'Atuda Català as Cao da Serra de Aires. Ďalej boli psy krížené s ovčiakmi ázijského pôvodu as chrty. Pes veľmi podobný nám známemu jihoruskému ovčiar vznikol až v 19. storočia, po 2. svetovej vojne zostalo len niekoľko ojedinelých exemplárov, preto sa psy začali krížiť aj s inými plemenami, napríklad s kaukazským ovčiakom, komodor, nemeckým ovčiakom as veľkými pudlov. Pre svoj veľmi dlhý vývoj bolo plemeno uznané len nedávno.