Maďarský chrt a Mexický naháč - Xoloitzquintle Xolo
Maďarský chrt
Povaha plemena
Ak hovoríme o chrtoch, nie je snáď ani potrebné zdôrazňovať, že ide o psov rýchle a vytrvalé. O maďarských chrtoch to nemožno nepovedať, ide o jedno z najrýchlejších a neuveriteľne vytrvalých plemien. Mohlo by sa zdať, že chovať takého chrta v meste nie je možné. Opak je pravdou. Vďaka inteligencii a rozumnému správanie je možné agarom spokojne žiť aj v byte. Ako každý správny pes je aj magyar agar prítulný a oddaný celej rodine. Tú si síce dobre stráži, ale inak nie je vôbec agresívny a nebýva dominantný. Voči cudzím ľuďom je dosť zdržanlivý, ale nie bojazlivý.
Popis maďarského chrta
Ideálna kohútiková psa je 65 až 70 cm a sučky 62 až 67 cm. Vo výstavnom kruhu je dôležitejšia celková harmónia proporcií tela ako kohútiková výška. Maďarský chrt má široké dobre osvalené telo. Celkovo pôsobí silno a elegantne. Srsť je krátka, hustá, drsná, hladko priliehajúce. V zime sa môže v značnom množstve tvoriť podsada. Koža je napnutá, netvorí záhyby ani laloky. Vyskytuje sa vo všetkých farbách a farebných kombináciách chrtov. Modré, modrobiele, hnedé, vlčí šedej, čiernej s pálením a trojfarebné sfarbenie vylučuje z chovu. Typickým chodom je priestranný a pružný klus.
Klasifikácia FCI
Číslo štandardu: č 240 / 13. 09. 2000, krajina pôvodu / patronát: Maďarsko, zaradenie v FCI: FCI X. Chrty, sekcia č 3 Krátkosrsté chrty, pracovné skúška: nie, oficiálne skratka v SR: MC, názvy plemena: Maďarský chrt, Magyar Agar, Hungarian Greyhound
Základná starostlivosť o psa
Maďarský chrt je pes rýchly a vitálne. Hodí sa ku športovo založeným ľuďom, aktívnym rodinám a vystavovateľom. Bude mu rovnako dobre v byte i na záhrade. Je to otužilý a odolný pes. Veľkou prednosťou tohto psa je dobré zdravie. Agar nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť o srsť, ľahko sa udržiava čistá. Potrebuje však každodennú fyzickú záťaž. Hodí sa výborne na dostihy, na dlhších tratiach je lepšia ako greyhound. Vynikne aj na výstavách. Jeho vytrvalosť oceníte pri behu, jazde na bicykloch, dlhších túrach, jazde na koni a podobne. Priemerná denná záťaž by mala byť aspoň hodina behu alebo inej činnosti, pri ktorej môže vybiť svoju energiu. To ho upokojí až na 5 hodín. Šteňatá sú živšie a potrebujú viac zamestnať.
História plemena maďarský chrt
Prirodzeným spôsobom lovu každého psa je štvanie. Tam, kde nebolo potrebné pátrať po zveri v neprehľadnom a zložitom teréne, zrodili sa chrty - psy neuveriteľne rýchli a vytrvalí, orientujúca sa hlavne podľa zraku. Z mongolských a stredoázijských stepí prišli predkovia plemena Magyar Agar čiže maďarský chrt. Na území maďarskej pusty sa dostali s kmeňmi rozvrácenými Hunmi až v 4. - 5. stor. nl Tu sa zrejme miesil s chrty španielskeho a ázijského typu
Mexický naháč - Xoloitzcuintle Xolo
Povaha plemena
Mexický naháč je pokojný nebojácny pes, od prírody šťastný a veselý. Dospelý xolo, ako sa mu tiež hovorí, je zviera skôr tiché a pokojné. Vrčí a vyje len, ak je vyprovokovaný, čo v žiadnom prípade neznamená, že pes má smutnú alebo zbabelú povahu. Pes má byť šťastný, ostražitý, inteligentný. Mexický naháč je skvelý strážca. Šteňatá majú, na rozdiel od dospelých jedincov, výrazne kratšie nohy a tupý ňucháč. Tiež bývajú hlučnejší, ale neskôr sa upokojí. Pes väčšinou lipnú na jednom majiteľovi, hoci zvyšok rodiny a ďalšie zvieratá rešpektuje tiež.
Popis mexického naháča
Mexický naháč na prvý pohľad upúta úplne chýbajúce srsťou. Existujú dve variety plemena xolo-hairless a coated. Ideálne hairless nemá žiadnu srsť, títo psi sú viac cenení, ale prítomnosť chumáče krátkych, riedkych vláskov na temene av tyle je obvyklá. Mexický naháč má hladkú kožu, jemnú, mäkkú, na dotyk a veľmi teplá, okolo 40 ° C. Farba kože by mala byť čo najtmavšie a jednofarebná, povoľujú sa ale aj drobnejšie škvrnky. Existujú tri varianty tohto plemena, líšiace sa len veľkosťou.Celkovo sú diskvalifikovaní psi a sučky v kohútiku väčšiu ako 60 cm alebo menej ako 25 cm.
• Štandardná veľkosť 45 - 55 cm
• Stredná veľkosť 35 - 45 cm
• Miniatúrny veľkosť 25 - 35 cm
Klasifikácia FCI
Číslo štandardu: č 234 / 22. 04. 1996, krajina pôvodu / patronát: Mexiko, zaradenie v FCI: FCI V. špice a primitívne plemená, sekcia č 6 pôvodné plemená, pracovné skúška: nie, oficiálne skratka v SR: MEN
Názvy plemena: Mexický naháč, Mexičan Hairless, Xoloitzcuintle, Xolo, Chien nu Mexican.
Základná starostlivosť o psa
Koža naháča je veľmi jemná a citlivá, preto je potrebné o ňu starať. Mexickému naháči nerobí dobre chladno. Na prudkom slnku sa môže spáliť.
História plemena mexický naháč
Existujú dve základné teórie, zaoberajúce sa pôvodom mexického naháča. Podľa jednej pochádza z Číny a je potomkom čínskeho chocholatého psa. Podľa druhej teórie pochádza priamo z Mexika, alebo sa tam dostal z Peru, jeho predkom by bol teda Peruánsky naháč. Aztékovia tieto psy považovali za dar od Boha menom "Xolotl" a používali ho k rôznym rituálom. Jeho úlohou bolo prevádzať duše na druhý breh. Naháčovo hrejivé telo vraj liečilo choroby jeho pána.