Tibetská doga, Trpasličí pinč
Tibetská doga
Povaha plemena
Tibetská doga má miernejší charakter. Je oddaná svojmu pánovi. Svoju radosť z návratu svojich majiteľov domov po dlhšej neprítomnosti prejavuje až príliš nadšene. Tibetská doga nemá rada zmeny, preto je potrebné ju dávať aj potravu stále na rovnakom mieste. Jej podozrievavosť u nej vyvoláva nervozitu a pocit ohrozenia. Ak majiteľ vyžaduje absolútnu poslušnosť od psov, nemal by si v žiadnom prípade tibetskú dogu robiť. Nie je to pes vhodný pre služobný výcvik. Tibetská doga je psie osobnosť, je čistotná, ale všetku svoju činnosť vykonáva v pokoji as rozvahou. Naháňania sa za aportom považuje za zbytočnosť. Napriek tomu je veľmi inteligentný a učenlivá. Hrubé zaobchádzanie nie je na mieste. Tento pes si zlé zaobchádzanie pamätá a pri nespravodlivom treste sa urazí. Je to uzavretý pes pôsobiace vznešene. Miluje deti, tie sú v jej spoločnosti v úplnom bezpečí. Cudzie psy ignoruje, ak ju neohrozujú. Tibetská doga je spoľahlivá a verná.
Popis tibetskej dogy
Tibetská doga meria v kohútiku 66 cm u psov au suky 60 cm. Váha sa pohybuje okolo 60 kg. Tibetská doga má drsnú, rovno, stredne dlhú krycia srsť s hustou podsadou. Farba srsti má rôzne odtiene čiernej, červenočierne, hnedej a šedej. Hlava tibetskej dogy je ťažká, široká a silná so stredne veľkými hnedými oči. Stredne veľké, trojuholníkové uši sú nasadené na úrovni temena a očí, spadajú dopredu a visia pozdĺž hlavy. Silný, klenutý a dobre osvalený krk je pokrytý hustou a odstávajúce hrivou, u súk však nie je tak citeľná. Chvost tibetskej dogy je stredne dlhý, veľa osrstený, vysoko nasadený, nesený stočený na chrbte.
Klasifikácia FCI
Podľa FCI (Medzinárodná kynologická federácia) je tibetská doga zaradená do skupiny 2 - pinče a bradáče - molosský plemená - švajčiarske salašnícke psy a ďalšie plemená, sekcia 2.2 - molosský plemená, horský typ - bez pracovnej skúšky. Anglický názov je Tibetan Mastiff. Krajinou pôvodu je Tibet.
Základná starostlivosť
Tibetská doga nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Je potrebné občas prečesať srsť, vyčistiť oči a uši. Potrebuje dostatok pohybu.
História plemena tibetská doga
Najstaršia písomná zmienka o tibetskej doge pochádza z 11. storočia pred naším letopočtom v čínskej knihe Šu-King. Píše sa tu, že kmeň, žijúci západne od Číny daroval čínskemu cisárovi tibetskú dogu, ktorá slúžila k prenasledovanie a zabíjanie utečencov. Postupom času sa tibetská doga šírila do ďalších krajín, kde krížením získavala nový vzhľad a vlastnosti. Avšak typické znaky zostávali. Ľudia ju začali využívať ako psa vojnového. Strhávala nepriateľov z koní a pešiakmi zrážala k zemi. Pri dobývaní Egypta v roku 524 pnl bola proti egyptským lučištníkům vyslaná skupina tibetských dog, a tak dopomohla perzskému kráľovi k víťazstvu. Týmto sa tibetskej dogy dostali z himalájskych hôr do teplejších krajín, kde už nepotrebovali husté osrstenie a začali sa tak prispôsobovať životu v teplejších podmienkach Perzie a Indie. Avšak nie všetky ťahanie perzského kráľa bola víťazná, a tak v kraji Epiru, kde žil kmeň Molossanov, perzský kráľ svoju bitku prehral. Molossania jeho vojakov pobili, ale psy si nechali. O tibetskej dogy bol vo svete veľký záujem, ale Molossania predávali so značným ziskom iba psy, feny si nechávali, aby sa toto plemeno nedalo inde rozmnožovať. Toto im vydržalo sto rokov až do doDarom dostala svorku tibetských dog. Alexander Veľký, ktorý bol synom molosský princeznej, tieto psy vodil na svoje ťaženie. Po páde Alexandrovej ríše sa psi dostali do ďalších štátov. V stredoveku sa dogy používali na lov zvierat a ochrane vladárov. Vzhľad dnešnej tibetskej dogy sa po stáročia menil a bol šľachtený. Tibetská doga je i dnes považovaná za vznešené a aristokratickej plemeno.
Trpasličí pinč
Povaha plemena
Trpasličí pinč je pes, ktorý je svojou veľkosťou priamo ideálne do mesta a do bytu. Je malý, milý a prítulný. Navyše je skvelý strážca a jeho štekot rozhodne predčí kdejaký alarm. Rozhodne sa nenechá podplatiť, k cudzím je dosť nedôverčivý. Inak je to dostatočne sebavedomý a vyrovnaný rodinný a spoločenský pes. Jeho malý vzrast mu nebráni byť veľkým bojovníkom a športovcom. Šport, akým je napríklad agility, dogdancing atď, kde môže uplatniť svoju obratnosť, rýchlosť a hravosť, je pre neho priam ideálne. Keď sa na vašom pozemku vyskytne nevyžiadaná návšteva, môžete si byť istí, že sa o tom ihneď dozviete nielen vy, ale pravdepodobne aj najbližší susedia. To môže byť výhoda aj nevýhoda.
Pes sa jednoducho a ochotne cvičí, je ho k tomu potreba viesť s dôslednosťou už od mladosti, ale výsledok určite stojí za to. Nie každé malé plemeno je tak ochotné k práci ako práve malý hladkosrstý pinč.
Popis trpasličieho pinča
Charakteristický znak plemena udávajú už rôzne prívlastky v niekoľkých používaných názvoch (trpasličí, malý, miniatúrne). Dnes má ideálny pes výšku 25 až 30 cm a váhu 4 až 6 kg. Srsť trpasličieho bradáča podľa štandardu má byť krátka a hustá, hladko priliehajúca a lesklá, bez lyzín. Rozlišujeme 2 farebné typy: "selfcolored" (jednofarebné - jelenia červená, červenohnedá až tmavo červenohnedá a "black and tan"), čierni s pálením - lesklá čierna s červenými alebo hnedými znakmi. Hlava je primerane veľká, oči tmavé a ovanie, uši do písmena V, previsnuté. Nos a pysky musia mať malý hladkosrstý pinč čierne. Telo je štvorcového rámca, nohy sú silno osvalené. Pre plemeno je typický priestranný, uvoľnený, plynulý klus. Pohyb je harmonický, istý, plný sily a plynulý, s dobrou dĺžkou kroku. Od r. 1995 sa chvost a uši netupírují.
Klasifikácia FCI
Číslo štandardu: č 185 / 18. 04. 2007 / GB, krajina pôvodu: Nemecko, zaradenie v FCI: FCI II. Pinče a bradáče, molosoidné plemená, švajčiarske salašnícke psy, sekcia 1: pinče a bradáče, pracovné skúška: nie, oficiálne skratka v SR: MHP, názvy plemena: (Srnčí) ratlík, Zwergpincher, Miniature Pincher, Malý nemecký pinč, Malý hladkosrstý pinč , Trpasličí pinč
Základná starostlivosť o psa
Čo sa týka starostlivosti o srsť, nie sú s ratlík žiadne veľké starosti. K vyčesávanie srsti je najlepšie gumový kefa, srsť sa "leští" vlhkou látkou. Ak chcete chovať psíka v byte, iste túto jednoduchú "údržbu" oceníte. Po príchode z prechádzky stačí vziať namočenú špongiu a psovi jednoducho utrieť labky.
Každý pozná príslovie "triasť sa ako ratlík". Zrejme súvisí s už spomínanou miniaturizáciou plemena, ktorá sa prejavovala mnohých nepríjemnými vedľajšími efektmi, vrátane trasenie - príliš malí psi s horším krvným obehom v chladnom počasí trpeli. Dnešné psy plemena malý hladkosrstý pinč sú voči počasiu oveľa odolnejšie. Je dokonca možné ich chovať celoročne vonku, ak majú stále k dispozícii teplé, suché a záveterné miesto. Pre spoločenské plemeno je pochopiteľne príjemnejšie a prirodzené zdieľať príbytok s ľuďmi.
História plemena trpasličí pinč
O pôvode pinča nemáme veľa informácií. Hoci sa vie, že v 19. stor. bolo chované mnoho týchto psov a ich chov prebiehal v Nemecku a v Škandinávii už po niekoľko storočí, samostatným plemenom sa malý hladkosrstý pinč stal až v roku 1895, kedy vznikol Nemecký klub chovateľov pinčov. V 20. rokoch minulého storočia bolo plemeno dovezené do USA, kde si rýchlo získalo veľkú popularitu a čoskoro na to aj vlastný klub. U nás bolo na vrchole svojej slávy za prvej republiky. V tejto dobe sa chov orientoval na zmenšovanie pinča. Na výstavách sa dávali za vzor tí najmenší psi, často is jasne viditeľnými znakmi degenerácie. Napríklad lysé uši, vypúlené oči, podsadenie nohy, roztrasenie postava, hlava v tvare jablka a iné. Chov srnčí ratlík je dnes zameraný na udržanie vyváženej stavby tela, ktoré má byť silné a svalnaté. Cieľom chovu nie je produkovať malé a často choré "třasořitky", ale zdravé a použiteľné psy.