Chov psov a systematika
Plemená psov
Postupným vývojom a neskôr aj cieleným chovom vzniklo nespočetné množstvo plemien psov. Postupne vznikali rôzne združenia a spolky rôznych plemien a dnes existuje niekoľko strešných organizácií združujúcich tieto spolky. Najväčšou medzinárodnou strešnou organizáciou je Fédération Cynologique Internationale (FCI), ktorá okrem iného dozerá na tvorbu a aktualizáciu štandardov jednotlivých plemien.
Systematika
- Skupina 1: Ovčiarske a pastierske psy (bez švajčiarskych salašných psov)
- Skupina 2: Pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske salašné psy
- Skupina 3: Teriéry
- Skupina 4: Jazvečíky
- Skupina 5: Špice a pôvodné plemená
- Skupina 6: Duriče, farbiare a príbuzné plemená
- Skupina 7: Stavače
- Skupina 8: Retrivre, sliediče a vodné psy
- Skupina 9: Spoločenské a sprievodné psy
- Skupina 10:Chrty
- Skupina 0: Predbežne prijaté plemená
Pastierske psy
Pastiersky pes bol pes, ktorý sa používal na ochranu stáda proti vlkom, medveďom ako aj proti zlodejom.
Sú to psy s výškou v kohútiku nad 65 cm. Rozdiel medzi ovčiarskym psom a pastierskym psom bol práve v tom, že ovčiarsky pes sa využíval hlavne na prácu zo stádom, kým pastierske psy boli najmä na ochranu stáda. Aj pri starších fotkách alebo aj maľbách väčšinou na salaši boli dva druhy psov, menší na zaháňanie a udržiavanie po kope a väčší na ochranu. Pastierske psy boli v minulosti veľmi cenené a dobrý strážca sa nedal kúpiť. Mohli ste ho získať iba za mimoriadnu udalosť ako dar, za záchranu života, majetku alebo za veľmi cenené priateľstvo.
Teriéry
Teriéry sú psy najčastejšie upotrebené v poľovníctve, v dnešnej dobe však čoraz viac chované aj ako rodinné psy a využívané pri kynologických športoch.
Väčšina medzinárodných kynologických organizácií radí teriéry do samostatnej skupiny (FCI, AKC, ANKC, CKC, KC, NZKC, UKC). Táto kategorizácia sa riadi podľa systematiky FCI.